Greece - Lesvos 15th April to 29th April 2002

Published by Richard Wesley (richardwesley AT btinternet.com)

Participants: Richard Wesley, Keith Turton, Bryan Hartley, Steve Olejniczak, Brian Woods,Terry Lister, Mike Conroy, Geoff Evans

Comments

Photos with this report (click to enlarge)

Masked Shrike
Masked Shrike
Bee-Eater
Bee-Eater
Night Heron
Night Heron
Purple Heron
Purple Heron
Ruddy Shelduck
Ruddy Shelduck
Scops Owl
Scops Owl

Richard Wesley, 1 Kilbrandon Cottages, Balvicar, Oban PA34 4RA

My Blog :- http://spaces.msn.com/balvicar/

My e-Mail: - richardwesley@btinternet.com

Ogston Bird Club Trip Members

Richard Wesley
Keith Turton
Bryan Hartley
Steve Olejniczak
Brian Woods
Terry Lister
Mike Conroy
Geoff Evans

Flights

Flights were booked through Thomas Cook of Fakenham and before 31/12/01 were eligible for a guaranteed rate of £270 (including airport taxes). This applied to the Monday-Thursday flight from Heathrow to Athens, and we were free to travel on any date and for any duration, but weekend flights were £10 pp more and Easter supplements (from l7th-3lst March) add a further £20. This applied to the day flight (with a current connection time of only 1 hr 30 mins) and operates from the new (and thankfully now much improved!) Athens airport.

Accommodation

Accommodation was arranged through Richard Brooks at the Hotel Malemi in Skala Kalloni. The hotel is a family run business owned by George Kapsalis and we were made to feel very much at home. The food was all home cooked and to a very high standard. There was also a good bar and most evenings were spent in the hotel discussing the day’s events amongst other birders, who made up the remainder of the clientele.

3rd April - 17th April (Malemi hotel)

SINGLE ROOM £30 pp
TWIN ROOM £19 pp
TWO ROOM APT FOR4 £17 pp

17th April onwards

SINGLE ROOM £34 pp
TWIN ROOM £2l pp
TWO ROOM APT FOR 4 £20 pp

Money

The exchange rate in April 2002 was 1.58 Euros to the Pound.

Food

Breakfast and Evening meal were provided at the hotel with a buffet style service. Packed lunches were also supplied each day. The food was to a very high standard with as much as you could wish to eat.

Weather

The first week was cloudy most days with a very cool northerly wind. The second week produced cloudless blue skies, but with still with a cool northerly wind. This was ideal for birding.

References

Collins Bird Guide by Killan Mullarney, Lars Svensson, Dan Zetterstrom & Peter Grant.

Birding on the Greek Island of Lesvos by Richard Brooks

Trip Reports

Trip Reports were obtained from www.birdtours.co.uk , Bird Watching Magazine and further searches on the Internet using the search engine Google.

Acknowledgements

To my wife for condoning my second bird watching trip abroad without her.

Itinerary

16/04/2002 Kalloni Pond, Kalloni Saltmarsh, Parakila & Potamia Valley.
17/04/2002 Kalloni Pond, Potamia Valley & East River.
18/04/2002 East River, Kalloni Saltpans.
19/04/2002 East River, Derbyshire & Achladeria.
20/04/2002 Kalloni Pond, East River, Devils Bridge Chapel Parakila & Makara.
21/04/2002 East River, Derbyshire, Achladeria & Skala Polichnitos Saltpans.
22/04/2002 East River, Upper Potamia Valley, Anemotia, Skalochori, Vatousa, Andissa, Sigri & Faneromeni.
23/04/2002 Potamia Valley, Kalloni Saltpans & Napi Valley.
24/04/2002 East River, Potamia Valley, Anemotia, Skalochori, Vatousa, Andissa, Perivoli Monastery, Ipsolu Monastery Petrified Forest, Sigri to Eressos coastal road.
25/04/2002 Kalloni Saltpans, Ipsolu Monastery, Faneromeni, Sigri to Eressos coastal road.
26/05/2002 Upper East River, Kalloni Saltpans, Napi Valley, Skala Sikaminia & Molyvos.
27/04/2002 Upper East River, Parakila Marsh & Devils Bridge Chapel.
28/04/2002 Kalloni Inland Lake, Agra Raptor watchpoint & Taviri.

Tuesday 16 April 2002

Highlights

Kalloni Pond: -


Black-necked Grebe, Garganey, Little Bittern, Squacco Heron, Water Rail, Little Crake.

Parakila:-

Long-legged Buzzard, Woodchat Shrike, Black-eared Wheatear, Turtle Dove, Nightingale, Whinchat, Pied Flycatcher, Red-throated Pipit, Calandra Lark.

Potamia Valley:-

Hoopoe, Great Reed-warbler.

Kalloni Saltmarsh: -

Ruff, Wood Sandpiper, Great White Egret, Marsh Sandpiper, White Stork

All Birds Recorded: -

Little Grebe, Black-necked Grebe, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great White Egret, Squacco Heron, Little Bittern, White Stork, Glossy Ibis, Ruddy Shelduck, Garganey, Shoveler, Long-legged Buzzard Kestrel, Water Rail, Little Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Stone-curlew, Little Ringed Plover, Redshank, Marsh Sandpiper, Greenshank, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Knot, Ruff, Great Black-backed Gull, Yellow-legged Gull, Lesser Black-backed Gull, Whiskered Tern, Wood Pigeon , Turtle dove , Collared dove , Little Owl , Swift , Hoopoe , Great Tit , Calandra Lark, Crested Lark, Sand Martin , Swallow , Red-rumped Swallow , House Martin , Red-throated Pipit , Yellow Wagtail , Nightingale , Whinchat , Black-eared Wheatear , Blackbird , Cetti's Warbler , Zitting Cisticola , Sedge Warbler , Reed warbler , Great Reed-warbler , Whitethroat , Lesser Whitethroat, Pied Flycatcher , Great Tit , Blue Tit , Woodchat Shrike , Hooded Crow , House Sparrow , Spanish Sparrow , Serin , Greenfinch ,Goldfinch & Corn Bunting

Wednesday 17 April 2002

Highlights

Kalloni Pond:-


Little Crake, Spotted Crake, Squacco Heron, Red-rumped Swallow, Common Tern, Little Tern.

Potamia Valley:-

Blue Rock-thrush, Short-toed Eagle, , Long-legged Buzzard, Hen Harrier, Levant Sparrowhawk, Alpine Swift, Crag Martin, Masked Shrike, Subalpine Warbler, Collared Flycatcher, Cirl Bunting.

East River:-

Avocet, Mediterranean Gull, Kentish Plover, Golden Plover, Common Sandpiper.

All Birds Recorded:-

Little Grebe, Great Crested Grebe, Black-necked Grebe, Little Egret, Grey Heron, Squacco Heron, Glossy Ibis, Mute Swan, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Hen Harrier, Levant Sparrowhawk, Long-legged Buzzard, Peregrine Falcon, Water Rail, Little Crake, Spotted Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Collared Pratincole, Golden Plover, Ringed Plover, Kentish Plover, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Yellow-legged Gull, Black-headed Gull, Mediterranean Gull, Sandwich Tern, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, Collared dove, Alpine Swift, Swift, Hoopoe, Calandra Lark, Crested Lark, Sand Martin, Crag Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Black-eared Wheatear, Blue Rock-thrush, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Whitethroat, Sardinian Warbler, Subalpine Warbler, Pied Flycatcher, Collared Flycatcher, Sombre Tit, Great Tit, Blue Tit, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch Greenfinch, Goldfinch, Cirl Bunting & Corn Bunting.

Thursday 18 April 2002

Highlights

East River am:-


Marsh Harrier, Kingfisher, Red-footed Falcon, Pallid Harrier, Common Quail, Black Stork, Savi's Warbler, Middle Spotted Woodpecker & White Wagtail.

Kalloni Saltpans:-

Greater Flamingo, Shelduck, Gull-billed Tern, White-winged Black Tern, Pintail, Sanderling, Little Stint, Dunlin, Short-toed Lark, Wheatear & Blackcap.

East River pm:-

Black-crowned Night-heron (4).

All Birds Recorded:-

Little Grebe, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great Egret, Squacco Heron, Black-crowned Night-heron, Black Stork, White Stork, Glossy Ibis, Greater Flamingo, Mute Swan, Shelduck, Pintail, Garganey, Shoveler, Marsh harrier, Hen Harrier, Pallid Harrier, Kestrel, Red-footed Falcon, Common Quail, Little Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Stone-curlew, Ringed Plover, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Redshank, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Sanderling, Little Stint, Dunlin, Ruff, Yellow-legged Gull, Mediterranean Gull, Gull-billed Tern, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Black Tern, Collared dove, Little Owl, Swift, Kingfisher, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Short-toed Lark, Crested Lark, Sand Martin, Crag martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, White Wagtail, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Savi's Warbler, Sedge Warbler, Great Reed-warbler, Blackcap, Whitethroat, Lesser Whitethroat, Great Tit, Woodchat Shrike, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Greenfinch, Goldfinch, Linnet, Corn Bunting.

Friday 19 April 2002

Highlights

East River am:-


Starling

Derbyshire & Achladeria:-

Booted Eagle, Rüppell's Warbler, Red-breasted Flycatcher, Cuckoo, Jay, Ortolan Bunting, Cretzschmar's Bunting

Kruper’s Site:-

Long-tailed Tit, Krüper's Nuthatch & Short-toed Treecreeper.

All Birds Recorded:-

Little Grebe, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great Egret, Squacco Heron, Black-crowned Night-heron, Black Stork, Glossy Ibis, Greater Flamingo, Mute Swan, Teal, Mallard, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh harrier, Long-legged Buzzard, Booted Eagle, Little Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Little Stint, Ruff, Yellow-legged Gull, Black-headed Gull, Mediterranean Gull, Gull-billed Tern, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Turtle-dove, Collared dove, Cuckoo, Alpine Swift, Swift, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Short-toed Lark, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Yellow Wagtail, Whinchat, Black-eared Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Savi's Warbler, Sedge Warbler, Blackcap, Whitethroat, Lesser Whitethroat, Rüppell's Warbler, Sardinian Warbler, Pied Flycatcher, Collared Flycatcher, Red-breasted Flycatcher, Long-tailed Tit, Great Tit, Krüper's Nuthatch, Short-toed Treecreeper, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jay, Hooded Crow, Starling, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch, Serin, Greenfinch, Goldfinch, Linnet, Ortolan Bunting, Cretzschmar's Bunting & Corn Bunting.

Saturday 20 April 2002

Highlights

Kalloni Pond am:-


Whiskered Tern, White-winged Tern, Black Tern.

East River am:-

Slender-billed Gull, Curlew Sandpiper, Temminck’s Stint.

Devil’s Bridge Chapel:-

Rock Nuthatch, Cirl Bunting, Cinereous Bunting.

Makara:-

Mediterranean Shearwater, Great Cormorant, Shag, Lesser Kestrel, Rock Dove, Jackdaw, Raven.

All Birds Recorded:-

Little Grebe, Black-necked Grebe, Mediterranean Shearwater, Great Cormorant, Shag, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great Egret, Squacco Heron, Black Stork, Glossy Ibis, Ruddy Shelduck, Gadwall, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh harrier, Long-legged Buzzard, Lesser Kestrel, Kestrel, Little Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Collared Pratincole, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Marsh Sandpiper, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Knot, Little Stint, Temminck's Stint, Curlew Sandpiper, Yellow-legged Gull, Slender-billed Gull, Mediterranean Gull, Sandwich Tern, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Black Tern, Rock Dove, Collared dove, Alpine Swift, Swift, Calandra Lark, Short-toed Lark, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Meadow Pipit, Yellow Wagtail, Whinchat, Black-eared Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Blackcap, Lesser Whitethroat, Subalpine Warbler, Great Tit, Rock Nuthatch, Jackdaw, Hooded Crow, Raven, House Sparrow, Spanish Sparrow, Greenfinch, Goldfinch, Cirl Bunting, Cinereous Bunting, Cretzschmar's Bunting & Corn Bunting.

Sunday 21 April 2002

Highlights

East River am:-


Grey Plover .

Derbyshire to Achladeri am:-

Black Stork (5), Ruddy Shelduck (3), Shelduck (2), Kingfisher (1), Subalpine Warbler, Wood Warbler & Orphean Warbler.

Achladeri to Skala Polichnitos and Surrounds pm:-

Purple Heron, Montagu’s Harrier, Hen Harrier, Short-toed Eagle, Common Buzzard, Golden Oriole, Olivaceous Warbler, Spotted Flycatcher, Pintail, Shelduck, Ruff & Little Stint.

East River pm:-

Sparrowhawk & Hobby

All Birds Recorded:-

Great Crested Grebe, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Black Stork, Glossy Ibis, Mute Swan, Ruddy Shelduck, Shelduck, Mallard, Pintail, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh harrier, Hen Harrier, Montagu’s Harrier, Sparrowhawk, Buzzard, Long-legged Buzzard, Kestrel, Red-footed Falcon, Hobby, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Grey Plover, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Little Stint, Ruff, Yellow-legged Gull, Black-headed Gull, Sandwich Tern, Common Tern, Little Tern, White-winged Tern, Collared dove, Cuckoo, Swift, Kingfisher, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Black-eared Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Olivaceous Warbler, Whitethroat, Orphean Warbler, Subalpine Warbler, Chiff Chaff, Wood Warbler, Spotted Flycatcher, Pied Flycatcher, Great Tit, Short-toed Treecreeper, Golden Oriole, Woodchat Shrike, Jackdaw, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch Greenfinch, Goldfinch, Corn Bunting.

Monday 22 April 2002

Highlights

East River am:-


Hobby, Great Egret.

Potamia Valley am:-

Masked Shrike, Lanner Falcon, Collared Flycatcher

Vartoussa pm:-

Eurasian Nuthatch, Golden Oriole.

Faneromemi pm:-

Greenshank, Purple Heron (3), Night Heron, Snipe, Little Bittern, Little Crake, Spotted Crake, Eleonora’s Falcon, Bee-eaters (30+), Marsh Harrier, Montagu’s Harrier, Mediterranean Shearwater.

All Birds Recorded:

Little Grebe, Mediterranean Shearwater, Great Cormorant, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great Egret, Squacco Heron, Night Heron, Little Bittern, Glossy Ibis, Mute Swan, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh harrier, Montagu’s Harrier, Buzzard, Long-legged Buzzard, Kestrel, Eleonora’s Falcon, Hobby, Lanner Falcon, Little Crake, Spotted Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Snipe, Greenshank, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Yellow-legged Gull, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Turtle Dove, Collared dove, Swift, Bee-eater, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Wheatear, Black-eared Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Great Reed Warbler, Lesser Whitethroat, Whitethroat, Subalpine Warbler, Willow Warbler, Chiff Chaff, Spotted Flycatcher, Pied Flycatcher, Collared Flycatcher, Great Tit, Eurasian Nuthatch, Golden Oriole, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jay, Jackdaw, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Cretzschmar's Bunting, Corn Bunting.

Tuesday 23 April 2002

Highlights

Potamia Valley and Inland Lake am:-


Red-backed Shrike, Masked Shrike (2).

Kalloni Salt Pans am:-

Curlew Sandpiper, Little Stint, Ruff, Eleonora’s Falcon, Garganey, Collared Pratincole, Bee-eaters, Red-throated Pipit, Short-toed Larks, Tawny Pipit, Pallid Swift (10), White winged Black Terns (6), Whiskered Terns.

Nappi Valley pm:-

Long-legged Buzzard (3), Red-backed Shrike (3), Subalpine Warbler (3), Red-throated Pipit, Ortolan Bunting, Cretzschmar’s Bunting, Sombre Tit.

All Birds Recorded:-

Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great Egret, Glossy Ibis, Mute Swan, Garganey, Marsh harrier, Montagu’s Harrier, Buzzard, Long-legged Buzzard, Kestrel, Eleonora’s Falcon, Quail, Black-winged Stilt, Stone Curlew, Collared Pratincole, Little Ringed Plover, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Little Stint, Curlew Sandpiper, Ruff, Yellow-legged Gull, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Turtle Dove, Collared dove, Cuckoo, Eurasian Scops Owl, Swift, Pallid Swift, Bee-eater, Hoopoe, Short-toed Lark, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Tawny Pipit, Red-throated Pipit, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Great Reed Warbler, Blackcap, Lesser Whitethroat, Whitethroat, Subalpine Warbler, Pied Flycatcher, Sombre Tit, Great Tit, Blue Tit, Eurasian Nuthatch, Golden Oriole, Red-backed Shrike, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jay, Jackdaw, Hooded Crow, Starling, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch, Serin, Greenfinch, Goldfinch, Linnet, Cirl Bunting, Ortolan Bunting, Cretzschmar's Bunting, Corn Bunting.

Wednesday 24 April 2002

Highlights

East River am:-


Bar-tailed Godwit, Slender-billed Gulls (2)

Potamia Valley, Anemotia, Skalochori, Vatousa, Andissa, Perivolis Monastery,
Ipsolu Monastery am:-


Bonelli’s Eagle (mobbed by Common Buzzard), Wood Warbler, Isabelline Wheatear, Rock Sparrow, Blue Rock Thrush, Collared Flycatcher, Serin.

Petrified Forest Road pm:-

Semi-collared Flycatcher, Redstart.

Sigri to Eressos Coastal Road pm:-

Chukar, Tawny Pipit (3), Cretzschmar’s Bunting, Stonechat (5), Little Bittern, Marsh Harrier (female), Moustached Warbler (2), Ortolan Bunting, Raven.

All Birds Recorded:-

Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Squacco Heron, Night Heron, Little Bittern, Black Stork, Glossy Ibis, Greater Flamingo, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh harrier, Montagu’s Harrier, Buzzard, Long-legged Buzzard, Bonelli’s Eagle, Lesser Kestrel, Kestrel, Eleonora’s Falcon, Chukar, Quail, Little Crake, Spotted Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Bar-tailed Godwit, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Yellow-legged Gull, Black-headed Gull, Slender-billed Gull, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Turtle Dove, Collared dove, Swift, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Short-toed Lark, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Tawny Pipit, Meadow Pipit, Yellow Wagtail, Redstart, Whinchat, Stonechat, Wheatear, Black-eared Wheatear, Isabelline Wheatear, Blue Rock Thrush, Blackbird, Cetti's Warbler, Moustached Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Great Reed Warbler, Whitethroat, Willow Warbler, Chiffchaff, Wood Warbler, Pied Flycatcher, Collared Flycatcher, Semi-collared Flycatcher, Sombre Tit, Great Tit, Blue Tit, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jay, Jackdaw, Hooded Crow, Raven, House Sparrow, Spanish Sparrow, Rock Sparrow, Chaffinch, Serin, Greenfinch, Goldfinch, Ortolan Bunting, Cretzschmar's Bunting, Corn Bunting.

Thursday 25 April 2002

Highlights

Kalloni Salt Pans am:-


Red-footed Falcons (8), Black Stork (7)

Ipsolu Monastery am:-

Rock Sparrow (2), Saker (2)

Faneromeni (Upper and Lower) pm:-

Little Bittern, Spotted Flycatcher, Pied Flycatcher, Great Reed Warbler, Golden Oriole, Spotted Crake, Little Crake, Spotted Redshank, Water Rail, Temminck’s Stint (2), Penduline Tit (with nest site).

Sigri to Beach Road pm:-

Roller, Golden Oriole, Red-backed Shrike.

Sigri to Eressos coastal road pm:-

Isabelline Shrike, Twite (4).

All Birds Recorded:-

Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Great Egret, Squacco Heron, Night Heron, Little Bittern, Black Stork, White Stork, Glossy Ibis, Greater Flamingo, Mute Swan, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh harrier, Hen Harrier, Montagu’s Harrier, Sparrowhawk, Buzzard, Long-legged Buzzard, Lesser Kestrel, Kestrel, Peregrine, Red-footed Falcon, Water Rail, Little Crake, Spotted Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Collared Pratincole, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Snipe, Spotted Redshank, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Little Stint, Temminck’s Stint, Ruff, Yellow-legged Gull, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Turtle Dove, Collared dove, Cuckoo, Little Owl, Swift, Roller, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Tawny Pipit, Red-throated Pipit, White Wagtail, Yellow Wagtail, Nightingale, Redstart, Whinchat, Stonechat, Wheatear, Black-eared Wheatear, Isabelline Wheatear, Blue Rock Thrush, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Great Reed Warbler, Blackcap Lesser Whitethroat, Whitethroat, Subalpine Warbler, Chiff Chaff, Wood Warbler, Spotted Flycatcher, Pied Flycatcher, Collared Flycatcher, Great Tit, Blue Tit, Rock Nuthatch, Penduline Tit, Golden Oriole, Red-backed Shrike, Isabelline Shrike, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jay, Jackdaw, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Rock Sparrow, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Twite, Linnet, Cinereous Bunting, Ortolan Bunting, Cretzschmar's Bunting, Corn Bunting.

Friday 26 April 2002

Highlights

Upper East River am:-


Cuckoo, Rock Nuthatch, Orphean Warbler.

Kalloni Salt Pans and Pool am:-

Great Spotted Cuckoo, Curlew Sandpiper (2), Ruff (50+), Temminck’s Stint.

Nappi Valley pm:-

Masked Shrike (2), Short-toed Eagle, Long-legged Buzzard, Subalpine Warbler.

Skala Sikimmia to Eftalou pm:-
(3.5 km from end of tarmacked road – river inlet, migrant trap)

Blue-headed Wagtails (30+), Black-headed Bunting (2), Cretzschmar’s Bunting (6), Olive-tree Warbler (singing), Ortolan Bunting, Black-eared Wheatear (2), Little Owl, Chukar (displaying)

At sea:-

Mediterranean Shearwater (300+), Cormorant.

All Birds Recorded:-

Little Grebe, Mediterranean Shearwater, Cormorant, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Squacco Heron, Night Heron, Little Bittern, Black Stork, Glossy Ibis, Greater Flamingo, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh Harrier, Montagu’s Harrier, Buzzard, Long-legged Buzzard, Kestrel, Chukar, Water Rail, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Marsh Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Temminck’s Stint, Curlew Sandpiper, Ruff, Yellow-legged Gull, Common Tern, Little Tern, White-winged Tern, Turtle Dove, Collared dove, Cuckoo, Great Spotted Cuckoo, Little Owl, Swift, Hoopoe, Middle Spotted Woodpecker, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Black-eared Wheatear, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Great Reed Warbler, Olivaceous Warbler, Olive-tree Warbler, Blackcap Lesser Whitethroat, Whitethroat, Orphean Warbler, Subalpine Warbler, Pied Flycatcher, Sombre Tit, Great Tit, Blue Tit, Rock Nuthatch, Golden Oriole, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jay, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Cirl Bunting, Ortolan Bunting, Cretzschmar's Bunting, Black-headed Bunting, Corn Bunting.

Saturday 27 April 2002

Highlights

Lower and Upper East River am:-


Bee-eater (30+), Golden Oriole (2), Black-headed Bunting (2), Orphean Warbler (2), Cuckoo, Olivaceous Warbler.

Parakila Marsh am:-

Glossy Ibis (9), Bittern (1).

Devils Bridge Chapel pm:-

Cretzschmar’s Bunting (2), Cinereous Bunting, Rock Nuthatch (2), Cirl Bunting.

Makara pm:-

Marsh Sandpiper, Wood Sandpiper, Little Ringed Plover, Rock Nuthatch, Temminck’s Stint, Mediterranean Shearwater.

All Birds Recorded:-

Mediterranean Shearwater, Cormorant, Shag, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Squacco Heron, Little Bittern, Bittern, Black Stork, White Stork, Glossy Ibis, Mute Swan, Shelduck, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Marsh Harrier, Buzzard, Long-legged Buzzard, Kestrel, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Avocet, Ringed Plover, Little Ringed Plover, Kentish Plover, Marsh Sandpiper, Green Sandpiper, Wood Sandpiper, Common Sandpiper, Temminck’s Stint, Yellow-legged Gull, Sandwich Tern, Common Tern, Little Tern, Whiskered Tern, White-winged Tern, Turtle Dove, Collared dove, Cuckoo, Alpine Swift, Swift, Kingfisher, Bee-eater, Hoopoe, Short-toed Lark , Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Tawny Pipit, White Wagtail, Yellow Wagtail, Nightingale, Whinchat, Wheatear, Black-eared, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Great Reed Warbler, Olivaceous Warbler, Lesser Whitethroat, Whitethroat, Orphean Warbler, Great Tit, Blue Tit, Rock Nuthatch, Golden Oriole, Woodchat Shrike, Masked Shrike, Jackdaw, Hooded Crow, House Sparrow, Spanish Sparrow, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Linnet, Cirl Bunting, Cinereous Bunting, Cretzschmar's Bunting, Black-headed Bunting, Corn Bunting.

Sunday 28 April 2002

Highlights

Inland Lake am:-


Little Bittern, Little Crake, Spotted Crake, Great Reed Warbler, Little Grebe.

Agra Raptor Watchpoint am:-

Long-legged Buzzard, Peregrine, Short-toed Eagle, Sombre Tit, Cretzschmar’s Bunting, Cuckoo, Middle Spotted Woodpecker, Raven.

Taviri Circuit pm:-

Black-headed Bunting (5), Chukar (2), Pallid Harrier, Long-legged Buzzard (2), Little Owl, Moustached Warbler, Sedge Warbler (3), Golden Orioles (2), Red-backed Shrike, Peregrine, Purple Heron, Turtle Dove, Alpine Swift (10+), Black-eared Wheatear (2), Olivaceous Warbler, Mediterranean Shearwaters (c30).

All Birds Recorded:-

Little Grebe, Mediterranean Shearwater, Cormorant, Shag, Little Egret, Grey Heron, Purple Heron, Squacco Heron, Night Heron, Little Bittern, Black Stork, Glossy Ibis, Garganey, Shoveler, Short-toed Eagle, Pallid Harrier, Sparrowhawk, Long-legged Kestrel, Peregrine, Chukar, Little Crake, Spotted Crake, Moorhen, Coot, Black-winged Stilt, Wood Sandpiper, Yellow-legged Gull, Turtle Dove, Collared dove, Cuckoo, Little Owl, Alpine Swift, Swift, Middle Spotted Woodpecker, Crested Lark, Sand Martin, Swallow, Red-rumped Swallow, House Martin, Nightingale, Whinchat, Wheatear, Black-eared, Blackbird, Cetti's Warbler, Sedge Warbler, Reed Warbler, Great Reed Warbler, Olivaceous Warbler, Whitethroat, Lesser Whitethroat, Spotted Flycatcher, Sombre Tit, Great Tit, Blue Tit, Rock Nuthatch, Golden Oriole, Red-backed Shrike, Woodchat Shrike, Jay, Jackdaw, Hooded Crow, Raven, House Sparrow, Spanish Sparrow, Greenfinch, Goldfinch, Cretzschmar’s Bunting, Black-headed Bunting, Corn Bunting.

Species Lists

186 Species

Little Grebe, Tachybaptus ruficollis,
Great Crested Grebe, Podiceps cristatus,
Black-necked Grebe, Podiceps nigricollis,
Mediterranean Shearwater, Puffinus yelkouan,
Cormorant, Phalacrocorax carbo,
Shag, Phalacrocorax aristotelis,
Little Egret, Egretta garzetta,
Grey Heron, Ardea cinerea,
Purple Heron, Ardea purpurea,
Great Egret, Ardea alba,
Squacco Heron, Ardeola ralloides,
Black-crowned Night-heron, Nycticorax nycticorax,
Little Bittern, Ixobrychus minutus,
Bittern, Botaurus stellaris,
Black Stork, Ciconia nigra,
White Stork, Ciconia ciconia,
Glossy Ibis, Plegadis falcinellus,
Greater Flamingo, Phoenicopterus ruber,
Mute Swan, Cygnus olor,
Ruddy Shelduck, Tadorna ferruginea,
Shelduck, Tadorna tadorna,
Gadwall, Anas strepera,
Teal, Anas crecca,
Mallard, Anas platyrhynchos,
Pintail, Anas acuta,
Garganey, Anas querquedula,
Shoveler, Anas clypeata,
Short-toed Eagle, Circaetus gallicus gallicus,
Marsh harrier, Circus aeruginosus,
Hen Harrier, Circus cyaneus,
Pallid Harrier, Circus macrourus,
Montagu's Harrier, Circus pygargus,
Levant Sparrowhawk, Accipiter brevipes,
Sparrowhawk, Accipiter nisus,
Buzzard, Buteo buteo,
Long-legged Buzzard, Buteo rufinus,
Bonelli's Eagle, Hieraaetus fasciatus,
Booted Eagle, Hieraaetus pennatus,
Lesser Kestrel, Falco naumanni,
Kestrel, Falco tinnunculus,
Red-footed Falcon, Falco vespertinus,
Eleonora's Falcon, Falco eleonorae,
Hobby, Falco subbuteo,
Lanner Falcon, Falco biarmicus,
Peregrine Falcon, Falco peregrinus,
Chukar, Alectoris chukar,
Common Quail, Coturnix coturnix,
Water Rail, Rallus aquaticus,
Little Crake, Porzana parva,
Spotted Crake, Porzana porzana,
Moorhen, Gallinula chloropus,
Coot, Fulica atra,
Black-winged Stilt, Himantopus himantopus,
Avocet, Recurvirostra avosetta,
Stone-curlew, Burhinus oedicnemus,
Collared Pratincole, Glareola pratincola,
Golden Plover, Pluvialis apricaria,
Grey Plover, Pluvialis squatarola,
Ringed Plover, Charadrius hiaticula,
Little Ringed Plover, Charadrius dubius,
Kentish Plover, Charadrius alexandrinus,
Snipe, Gallinago gallinago,
Bar-tailed Godwit, Limosa lapponica,
Spotted Redshank, Tringa erythropus,
Redshank, Tringa totanus,
Marsh Sandpiper, Tringa stagnatilis,
Greenshank, Tringa nebularia,
Green Sandpiper, Tringa ochropus,
Wood Sandpiper, Tringa glareola,
Common Sandpiper, Tringa hypoleucos,
Knot, Calidris canutus,
Sanderling, Calidris alba,
Little Stint, Calidris minuta,
Temminck's Stint, Calidris temminckii,
Dunlin, Calidris alpina,
Curlew Sandpiper, Calidris ferruginea,
Ruff, Philomachus pugnax,
Great Black-backed Gull, Larus marinus,
Yellow-legged Gull, Larus argentatus michahellis,
Lesser Black-backed Gull, Larus fuscus,
Black-headed Gull, Larus ridibundus,
Slender-billed Gull, Larus genei,
Mediterranean Gull, Larus melanocephalus,
Gull-billed Tern, Sterna nilotica,
Sandwich Tern, Sterna sandvicensis,
Common Tern, Sterna hirundo,
Little Tern, Sterna albifrons,
Whiskered Tern, Chlidonias hybridus,
White-winged Tern, Chlidonias leucopterus,
Black Tern, Chlidonias niger,
Rock Dove, Columba livia,
Wood Pigeon, Columba palumbus,
Turtle-dove, Streptopelia turtur,
Collared dove, Streptopelia decaocto,
Great Spotted Cuckoo, Clamator glandarius,
Cuckoo, Cuculus canorus,
Eurasian Scops-owl, Otus scops scops,
Little Owl, Athene noctua,
Alpine Swift, Tachymarptis melba,
Swift, Apus apus,
Pallid Swift, Apus pallidus,
Kingfisher, Alcedo atthis,
Bee-eater, Merops apiaster,
European Roller, Coracias garrulus,
Hoopoe, Upupa epops,
Middle Spotted Woodpecker, Dendrocopos medius,
Calandra Lark, Melanocorypha calandra,
Short-toed Lark, Calandrella brachydactyla [cinerea],
Crested Lark, Galerida cristata,
Sand Martin, Riparia riparia,
Crag martin, Hirundo rupestris,
Swallow, Hirundo rustica,
Red-rumped Swallow, Hirundo daurica,
House Martin, Delichon urbica,
Tawny Pipit, Anthus campestris,
Meadow Pipit, Anthus pratensis,
Red-throated Pipit, Anthus cervinus,
White Wagtail, Motacilla alba alba,
Yellow Wagtail, Motacilla flava,
Nightingale, Luscinia megarhynchos,
Redstart, Phoenicurus phoenicurus,
Whinchat, Saxicola rubetra,
Stonechat, Saxicola torquata,
Wheatear, Oenanthe oenanthe,
Black-eared Wheatear, Oenanthe hispanica,
Isabelline Wheatear, Oenanthe isabellina,
Blue Rock-thrush, Monticola solitarius,
Blackbird, Turdus merula,
Cetti's Warbler, Cettia cetti,
Zitting Cisticola, Cisticola juncidis,
Savi's Warbler, Locustella luscinioides,
Moustached Warbler, Acrocephalus melanopogon,
Sedge Warbler, Acrocephalus schoenobaenus,
Reed warbler, Acrocephalus scirpaceus,
Great Reed-warbler, Acrocephalus arundinaceus,
Olivaceous Warbler, Hippolais pallida,
Olive-tree Warbler, Hippolais olivetorum,
Blackcap, Sylvia atricapilla,
Whitethroat, Sylvia communis,
Lesser Whitethroat, Sylvia curruca,
Orphean Warbler, Sylvia hortensis,
Rüppell's Warbler, Sylvia rueppelli,
Sardinian Warbler, Sylvia melanocephala,
Subalpine Warbler, Sylvia cantillans,
Willow Warbler, Phylloscopus trochilus,
Chiffchaff, Phylloscopus collybita,
Wood Warbler, Phylloscopus sibilatrix,
Spotted Flycatcher, Muscicapa striata,
Pied Flycatcher, Ficedula hypoleuca,
Collared Flycatcher, Ficedula albicollis,
Semi-collared Flycatcher, Ficedula semitorquata [albicollis],
Red-breasted Flycatcher, Ficedula parva,
Long-tailed Tit, Aegithalos caudatus,
Sombre Tit, Parus lugubris,
Great Tit, Parus major,
Blue Tit, Parus caeruleus,
Nuthatch, Sitta europaea,
Krüper's Nuthatch, Sitta krueperi [canadensis],
Rock Nuthatch, Sitta neumayer,
Short-toed Treecreeper, Certhia brachydactyla,
Eurasian Penduline-tit, Remiz pendulinus,
Golden Oriole, Oriolus oriolus,
Red-backed Shrike, Lanius collurio [cristatus],
Isabelline Shrike, Lanius isabellinus [cristatus],
Woodchat Shrike, Lanius senator,
Masked Shrike, Lanius nubicus,
Jay, Garrulus glandarius,
Jackdaw, Corvus monedula,
Hooded Crow, Corvus corone cornix,
Raven, Corvus corax,
Starling, Sturnus vulgaris,
House Sparrow, Passer domesticus,
Spanish Sparrow, Passer hispaniolensis [domesticus],
Rock Sparrow, Petronia petronia,
Chaffinch, Fringilla coelebs,
Serin, Serinus serinus,
Greenfinch, Carduelis chloris,
Goldfinch, Carduelis carduelis,
Twite, Carduelis flavirostris,
Linnet, Carduelis cannabina,
Cirl Bunting, Emberiza cirlus,
Cinereous Bunting, Emberiza cineracea,
Ortolan Bunting, Emberiza hortulana,
Cretzschmar's Bunting, Emberiza caesia,
Black-headed Bunting, Emberiza melanocephala,
Corn Bunting, Miliaria calandra,